CHP Şişli Adayı Şahan: Hepimiz yüzyıllardır aynı yemeklere kaşık çalıyoruz

CHP Şişli Belediye Başkan Adayı Resul Emrah Şahan tarafından Derviş Eroğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen iftar yemeğine, Ermeni Protestan Cemaati Ruhani Önderi Verabadveli Kirkor Ağabaloğlu, Ermeni Patrikhane Yetkilisi Peder Goryun Fenerciyan, Türkiye Süryani Katolik Kilisesi Patrik Vekili Korepiskopos Orhan Çanlı, Türkiye Ermeni Katolikleri Ruhani Lideri Boğos Levon Zekiyan, Rum Patrikhanesi Yetkilisi Peder Paisios Kokinaki, Latin Katolik Patrikhanesi Pederi Juliam Pişta, Anadolu Alevi Canlar Federasyonu Başkanı Zeynel Şahan, CHP Şişli İlçe Başkanı Tamer Özcanlı, Şişli’deki bazı mahallelerin muhtarları ve cami imamlarının yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

“BİR OLMAK, BİRLİK OLMAK ÖNEMLİDİR”

İftarda konuşan Ermeni Protestan Cemaati Ruhani Önderi Verabadveli Kirkor Ağabaloğlu orucun iki anlamı olduğuna değinerek, “Bir, soframızı, varımızı olmayanlarla paylaşmak. Oruç sofrasının öğrettiği ikinci şey ise ruhsal anlamıdır. Ruhsal anlamı ikinci plana atarsak akşama kadar aç kalmanın bir anlamı yoktur. Düşkün olanlarla elimizi uzatıp onları sevindirmeliyiz. Darda olanları esenliğe eriştirmeliyiz. Acıkmış olanları doyurmalıyız. Bir olmak, birlik olmak önemlidir. Rab soframızı daim etsin” dedi.

“BÜTÜN DİNLERİN AMACI BARIŞ, ADALET, DEMOKRASİ”

CHP Şişli Belediye Başkan Adayı Resul Emrah Şahan ise birlik, beraberlik ve kardeşliğe vurgu yaparak, “Bütün dinlerin ortak amacı; barış, adalet, demokrasi. Hepimiz yüzyıllardır aynı sofralarda, aynı yemeklere kaşık çalıyoruz. Aynı sokaklarda, caddelerde, şehirlerde aynı yemekleri yiyor, acımızı, sevincimizi, kederimizi paylaşıyoruz. Yaşadığımız hayatın dini, dili, ırkı yok. Nefsimizi terbiye etmeye çalıştığımız bu ayların birliğimiz, beraberliğimiz ve geleceğimiz için çok büyük önemi var. Her şeye inat kardeşliğimizi sofralarımızın bereketi, barışı çok önemli. Her şeye inat kol kola, yan yana durmalıyız. Şişli bunun için önemli bir yer. Önümüzdeki dönem Şişli’de bu anlayışta, bu yaklaşımda 270 bin Şişliliye yaklaşacağız. Bu ülkenin ötekileştirmeye değil, tam da bu sofralardaki gibi birlik, beraberlik, kardeşliğe ihtiyacı var” diye konuştu. İftar programı yapılan duanın ardından sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x